Sport jest z pewnością jedną z najbardziej popularnych dziedzin ludzkiej działalności i może wywierać znaczny wpływ na zachowanie ludzi, zwłaszcza młodych ”, papież, Jan Paweł II
15 grudnia 2023 br. tuż po godzinie 8.00 rano do Zakładu Pedagogiki, który mieści się w budynku Kampusu Instytutu Humanistycznego przy ul. Kazimierza Wielkiego w Krośnie, przybyła wraz
z panią dyrektor szkoły – Magdaleną Glazar grupa ponad dwudziestu uczniów/piłkarzy (klasa maturalna) Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego Karpaty Krosno. Głównym celem wizyty było uczestniczenie w wykładzie pt. ,,Za metą sportową i co dalej”, który wygłosił dr Adam Przybysz. W swoim ponad godzinnym wystąpieniu- łącząc teorię z praktyką, m.in. wykorzystując własną karierę sportową (biegi na średnich i długich dystansach) prelegent ukazując wieloaspektowe znaczenie uprawiania sportu odniósł się do takich wątków, jak:
– co to jest sport i dlaczego warto go uprawiać,
– starożytnego greckiego pojęcia kalokagathia (połączenie kalos- piękny z agathos – dobry),
– sport a inne aspekty życia człowieka, zwłaszcza młodego,
– czy jest gotowy przepis na sukces sportowy.
Reasumując – chodziło o pokazanie sportu, jako coś więcej niż tylko przez pryzmat korzyści finansowej, zdobywania medali, pucharów, dyplomów, tj. w myśl tego, co pisał żyjący na przełomie XIX/XX w. Władysław Osmolski (polski lekarz, teoretyk wychowania fizycznego) . ,, My wszyscy, nauczyciele, wychowawcy, trenerzy, musimy mieć na uwadze, musimy pamiętać, że istnieje jeszcze inny cel sportu, jak tylko zwyciężanie na boisku, a tym celem jest wszechstronne przygotowanie młodego człowieka, mającego zamiłowanie do ruchu, do wysiłku fizycznego, zdrowego i odpornego na wszelkie szkodliwe wpływy środowiska, kochającego ludzi i przyrodę, opanowanego i zdyscyplinowanego”. Pracownik Zakładu Pedagogiki swoje wystąpienie zakończył osobistą refleksją, odpowiadając słuchaczom na pytanie, co dało mu uprawianie sportu.
…Uprawianie sportu poza niezłymi wówczas korzyściami finansowymi dało mi jeszcze ważniejszy kapitał, tj. nauczyło systematyczności, pracowitości, stałem się uparty w dążeniu do osiągania wyznaczonych celów. Sport ukształtował nie tylko moje ciało, ale przede wszystkim moją osobowość i duszę. Sport pokazał, że nie można w życiu załamywać się porażkami i niepowodzeniami. To wszystko łatwiej było mi wykorzystać na innym polu: wcześniej nauki, a teraz w pracy zawodowej. Sport był dla mnie wspaniałą przygodą i pasją. Pasją, która trwa do dziś…. Tej pasji i determinacji oraz wytrwałości życzył młodym sportowcom, zachęcając ich do tego, aby obok uprawiania sportu mieli także inne zainteresowania, pamiętali o nauce, by po uzyskaniu świadectwa dojrzałości nadal ją kontynuowali, chociażby w murach krośnieńskiej Uczelni. Słowa wdzięczności należą się wszystkim, dzięki którym to spotkanie mogło się odbyć, a zwłaszcza Panu Bartłomiejowi Bielawie (pracuje w dziale promocji krośnieńskiej Uczelni), za ustalenie termin spotkania oraz za techniczne przygotowanie sali wykładowej (AP).