30 maja 2023 roku o godzinie 13.00 po raz kolejny nasze Studentki II roku z kierunku „Pedagogika” – specjalności „Pedagogika Społeczno-Opiekuńcza z Terapią Pedagogiczną”, pod kierunkiem naukowym dr Beaty Piechoty – wzięły aktywny udział w międzynarodowych obradach Okrągłego Stołu «Молодь і освіта в умовахвикликів ХХІ століття», organizowanego przez Wydział Pedagogiczny Przykarpackiego Narodowego Uniwersytetu im. Wasyla Stefanyka w Iwanofrankiwsku (Ukraina). W spotkaniu tym wzięli udział między innymi studenci z wielu uczelni z Ukrainy oraz Polski (Chełm, Krosno).
Obrady prowadziła Pani Dziekan Wydziału Pedagogicznego – profesor Mariya Oliyar, której jesteśmy bardzo wdzięczni za coroczną możliwość udziału we wspólnych przedsięwzięciach konferencyjnych, a trwa to już od 2013 roku. Obrady odbyły się w formie zdalnej na platformie ZOOM:https://us04web.zoom.us/j/8058428803?pwd=OFI3RDhaTy9Cdk9INlhaUTEwNmFnQT09
Współorganizatorem obrad ze strony ukraińskiej, była też Pani Profesor Galina Rusyn, która już 10 lat wraz z dr Beatą Piechotą prowadzi wspólnie studenckie spotkania o charakterze konferencyjnym. Bardzo dziękujemy Pani Profesor G. Rusyn za to zaangażowanie w rozwój współpracy naukowej i praktycznej miedzy naszymi Uczelniami.
Kierunek „Pedagogika” Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie reprezentowały Studentki II roku PSOz TP, – Agnieszka Długosz i Iwona Mikuszewska, które wygłosiły referat pt. Jak korzystanie z telefonów komórkowych i tabletów przez dzieci w wieku przedszkolnym oraz ich wpływa na rozwój dziecka?Opiekunem naukowym biorących udział w konferencji naszych studentek była dr Beata Piechota, która również aktywnie uczestniczyła wygłaszając referat pt. „Refleksje pedagogiczne na temat skutków wychowania dzieci w rodzinach z problemem przemocy” . Bardzo się cieszymy, że mogliśmy kolejny raz wziąć udział w tej pięknej inicjatywie współpracy między uczelniami ukraińskimi i polskimi, gdyż wzbogaca to nasze doświadczenia naukowe i praktyczne, ale też pozwala na nawiązywanie relacji koleżeńskich, zachęca do szerszego postrzegania edukacji i czerpania wiedzy oraz doświadczeń również od naszych sąsiadów zza wschodniej granicy.
Tekst i fotografie, dr Beata Piechota