4 grudnia 2023 r. studenci II roku pedagogiki społeczno-opiekuńczej z terapią pedagogiczną, pod opieką doktora Janusza Boczara, uczestniczyli w wizycie studyjnej w Wiosce Dziecięcej w Kraśniku. Studenci poznali założenia systemu rodzinkowego oraz pomocy dzieciom opuszczonym, osieroconym oraz zagrożonym utratą opieki rodziców.
Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce działa od 1984 roku. Obecnie ma pod opieką ponad 1800 dzieci. Stowarzyszenie jest częścią międzynarodowej organizacji SOS Children’s Villages, obecnej w 137 krajach i terytoriach świata.
Na terenie SOS Wioski Dziecięcej w Kraśniku od 2019 r. działa Centrum Specjalistyczne SOS dla podopiecznych SOS Wiosek Dziecięcych i Programu „SOS Rodzinie”. Studenci poznali to wyjątkowe miejsce, gdzie dzieci borykające się z różnego typu trudnościami, wynikającymi często z zaburzeń neurorozwojowych, mogą otrzymać kompleksową, bezpłatną pomoc terapeutyczną, psychologiczną i rehabilitacyjną. Zwiedzali salę doświadczania świata, która także powstanie w sali 20 na KW8.
W ramach spotkania z dyrektorem placówki, psychologami oraz pedagogami pracującymi w Wiosce Dziecięcej studenci poznali w praktyce problematykę traumatycznych doświadczeń dzieci oddzielonych od rodziny biologicznej, opieki zastępczej oraz pomocy i wsparcia dla rodzin pochodzenia wychowanków. Szczególną uwagę zwrócono na obszary pracy placówki, do których zaliczamy: opiekę zastępczą, programy profilaktyczne, politykę ochrony dziecka, działania rzecznicze.
Składamy serdeczne podziękowania władzom uczelni za sfinansowanie wyjazdu studentów do SOS Wioski Dziecięcej w Kraśniku i umożliwienie realizacji efektów uczenia się w praktyce.