W semestrze letnim 2019/2020 studenci dwujęzykowych studiów dla tłumaczy oraz międzynarodowej komunikacji językowej w Krośnie mieli okazję doskonalić komunikację w języku niemieckim – w ramach spotkań telekonferencyjnych – ze studentami Łotewskiej Akademii Kultury w Rydze. Był to czas nie tylko wytężonej pracy, ale przede wszystkim czas wielu niezapomnianych przeżyć, interesujących znajomości jak i czas odkrywania nowej fascynującej kultury Łotyszy.
Piękno Łotwy odkryte przez naszą studentkę DST I rok, Annę Domagałę.
Nasi studenci w trakcie realizowanych zajęć z wielkim zaangażowaniem i entuzjazmem prezentowali łotewskim studentom kulturę i tradycję oraz życie codzienne w naszym kraju. Ciepła i przyjazna atmosfera tych spotkań zaowocowała zdobyciem nowego partnera, z którym od przyszłego roku mogą się spotykać i współpracować wszyscy studenci i wykładowcy naszej Uczelni w ramach programu Erasmus+.
Poniżej przedstawiamy wrażenia studentów KPU w Krośnie ze spotkań z łotewskimi studentami w tym semestrze:
„W drugim semestrze roku akademickiego 2019/2020 odbywały się nasze spotkania z grupą łotewską na zajęciach z praktycznej nauki języka niemieckiego za pomocą platformy Zoom. Było to wspaniałe doświadczenie, dzięki któremu poznaliśmy łotewską kulturę, sytuację jaka ma miejsce na Łotwie w związku z pandemią jak również doskonaliliśmy swoje umiejętności językowe. Uważam, że każdy z nas dzięki przygotowaniom do zajęć oraz ciekawym rozmowom nauczył się mówić bardziej płynnie w języku niemieckim oraz pewności i śmiałości w nawiązywaniu kontaktu. Poznaliśmy studentów, którzy – pomimo życia w innym kraju – są tacy sami jak my i nasi znajomi. Mogliśmy wymienić z nimi swoje poglądy oraz prowadzić dyskusje, przedstawiać nasze doświadczenia i plany na przyszłość. Mamy nadzieję, że w kolejnym roku akademickim będziemy mogli nadal wspólnie tworzyć nasz projekt oraz poznać ich osobiście dzięki projektowi Erasmus.” Anna Faber, studentka DST I rok.
„Kurs telekonferencyjny ze studentami z Rygi pozwolił mi na poznanie, zarówno kulturowo jak i turystycznie, innego kraju i pokazał mi, że chciałabym się o nim dowiedzieć czegoś więcej na własną rękę. Nigdy wcześniej nie byłam na Łotwie i szczerze przyznam, że jeszcze kilka miesięcy temu nie byłby on moim wyborem jako cel podróży. A teraz bardzo chętnie bym tam pojechała. Zajęcia podobały mi się nie tylko dlatego, że w dużym stopniu rozwinęły moją umiejętność komunikacji w języku niemieckim, ale pokazały mi również coś, o czym często zapominamy, a mianowicie jak wiele akcentów przykładowo języka niemieckiego można usłyszeć rozmawiając z obcokrajowcami uczącymi się tego języka obcego. Niejednokrotnie musieliśmy się domyślać słów, które wypowiadali nasi koledzy i koleżanki, co stwarzało wiele zabawnych historii. Zajęcia te będę wspominać bardzo dobrze, szczególnie ze względu na panującą na nich przyjazną i wesołą atmosferę.” Dominika Frydrych, studentka DST I rok.
„Wideokonferencje ze studentami z Łotwy były bardzo ciekawą formą zajęć. Dzięki znajomości języka niemieckiego mogliśmy się bez większych trudności porozumieć. Taka naturalna rozmowa uświadomiła mi, nad czym jeszcze muszę popracować, ale również jak dużo już potrafię. Oprócz nauki języka, na lekcjach poruszaliśmy tematy życia codziennego i rozmawialiśmy dużo o kulturze naszych krajów. Były to bardzo miło spędzone zajęcia i chętnie poleciłabym taką formę zajęć innym studentom.” Anna Domagała, studentka DST I rok.
„Kurs telekonferencyjny był dla mnie jedną z pierwszych okazji do porozmawiania się z zagranicznymi studentami i świetną szansą na szlifowanie języka niemieckiego. Z pewnością moje umiejętności komunikacyjne poprawiły się i mam wrażenie, że jest mi teraz dużo łatwiej wypowiadać się i prowadzić luźną konwersację na dowolny temat. Zdecydowanie polecam innym studentom na dołączenie do takiego kursu po to, aby rozwijali się i nabierali pewności siebie. Podobało mi się, że poruszaliśmy wiele tematów na zajęciach.” Aleksandra Żądło, studentka DST I rok.
„Telekonferencje były dla mnie ciekawym doświadczeniem. Podczas tego kursu poznałam wielu ciekawych studentów i nawiązałam nowe znajomości. Była to dla mnie możliwość poprawienia języka niemieckiego. Poznałam pasje łotewskich studentów oraz łotewską kuchnię i historię tego kraju. Myślę, że zżyliśmy się bardzo razem wszyscy i nawiązaliśmy nić komunikacji.” Barbara Borkowska, studentka MKJ III rok
„Cieszę się bardzo, że ten kurs się odbył. Pomimo mojego strachu przed mówieniem po niemiecku, dzięki tym zajęciom otworzyłam się na rozmowy w tym języku. Poznałam wiele ciekawych osób, które należą teraz do grona moich znajomych na Facebooku. Dowiedziałam się również wielu ciekawych informacji dotyczących Łotwy, o których zapewne inaczej nie dowiedziałabym się, ponieważ nie interesowałam się tym krajem. Cieszę się również, że grupa łotewska była bardzo otwarta na wiedzę o nas. Łotewscy studenci zadawali nam wiele pytań i odpowiadali bardzo szczegółowo na zadane im pytania. Podsumowując, kurs ten był bardzo ciekawym i rozwijającym doświadczeniem.” Joanna Bołd, studentka MKJ III rok
Spotkania z Łotwą uważam za bardzo rozwijającą formę zajęć. Podobało mi się, że studenci z Łotwy tak jak my uczyli się niemieckiego, a nie był to ich język ojczysty, dlatego byli oni równie zaangażowani w zajęcia, jak i my. Co więcej, była to świetna okazja, aby dowiedzieć się więcej o Łotwie, o łotewskiej kulturze, kuchni czy tradycjach. Sami studenci byli bardzo przyjaźni i z zaangażowaniem brali udział w spotkaniach. Podsumowując, moim zdaniem taka forma zajęć jest świetnym uzupełnieniem tradycyjnej nauki języka.” Martyna Leśniak, studentka MKJ III rok
„Uważam, że kurs telekonferencyjny z łotewskimi studentami to bardzo udany projekt. Zarówno polska jak i łotewska grupa studentów z pewnością zdobyła nowe doświadczenie oraz każdy czerpał radość z rozmowy międzynarodowej z wykorzystaniem języka niemieckiego. Uważam też, że każda z osób wskoczyła na wyższy poziom znajomości języka niemieckiego i będzie go w pełni wykorzystywać, a nawet jeszcze bardziej rozwijać J” Patryk Szlachcic, student DST I rok.
W czerwcu po zakończeniu spotkań telekonferencyjnych łotewscy studenci otrzymali od naszej Uczelni pamiątkowe podziękowanie za aktywny udział w międzynarodowym kursie telekonferencyjnym, który został zrealizowany dzięki współpracy Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie oraz Łotewskiej Akademii Kultury w Rydze.
Wielka szkoda, że nie mogliśmy się spotkać osobiście i odświętować razem pierwszą taką realizację w języku niemieckim. Ale wszystko co najlepsze jeszcze przed nami …