Kurs wiosenny

Po dwóch pandemicznych latach przerwy Karpacka Państwowa Uczelnia w Krośnie powróciła do dorocznej tradycji goszczenia w swoich murach irlandzkich studentów z St. Mary’s University College w Belfaście na czele z prof. Gerardem McCannem.

Logoty Belfast
Logo St. Marys’s Belfast Unviersity College


Pierwotnie wizyta miała jak zwykle służyć wymianie kulturowej i językowej między naszymi studentami w ramach tradycyjnych obchodów Dnia Św. Patryka. W obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę cele wyjazdu zostały jednak przeformułowane.

Chociaż 16 marca doszło na Kampusie Humanistycznym KPU do zaplanowanego spotkania między studentami z Krosna i Belfastu, to w toku pobytu w Polsce irlandzkim gościom zaoferowano również m.in. możliwość dowiedzenia się od ekspertów (dr Bartosz Gołąbek) i naocznych świadków (dr hab. Walentyna Uszczyna) o przyczynach i przebiegu wojny, udzielenia wsparcia ukraińskim uchodźcom w Krakowie oraz poznania wielokulturowych tradycji Polski.

O pobycie grupy donosiła w wydaniu drukowanym i cyfrowym “The Irish News” – druga pod względem poczytności irlandzka gazeta: https://www.irishnews.com/news/northernirelandnews/2022/03/17/news/st-mary-s-study-group-assisting-with-ukrainian-refugee-efforts-2616531/