8 maja obchodzimy Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Święto zainicjowane w 1985 roku przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Jest okazją do promocji czytelnictwa i bibliotek i rozpoczyna ono trwający od 8 do 15 maja Tydzień Bibliotek. Tegoroczny – XXII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek obchodzimy pod hasłem: BIBLIOTEKA LUBIĘ TU BYĆ
Czy wiecie, że…
Najwcześniejsze informacje o zawodzie bibliotekarza pochodzą ze starożytności. To starożytni Sumerowie szkolili kapłanów w opiece nad glinianymi tabliczkami pokrytymi pismem klinowym. Pierwszą osobą w historii, która wprowadziła zawód bibliotekarza, był żyjący w VIII wieku p.n.e. asyryjski król Aszurbanipal
W starożytnym Egipcie wszystkie okręty odwiedzające miasto zmuszone były oddać wszelkie posiadane książki do Biblioteki Aleksandryjskiej w celu ich skopiowania. Oryginały zostawały w Bibliotece, a kopia wracała do właściciela.
Największą biblioteką w Polsce jest Biblioteka Jagiellońska – polska akademicka biblioteka w Krakowie.
Największa cyfrowa biblioteka w Polsce to POLONA. Każdego dnia jej zasoby powiększają się średnio o 2 tysiące obiektów. Podmiotem publikującym jest Biblioteka Narodowa.
Najstarszą w Polsce jest biblioteka dominikanów w Krakowie, czyli Biblioteka Kolegium Filozoficzno-Teologicznego Polskiej Prowincji Dominikanów.
Najsłynniejsza i najbogatsza w dziejach biblioteka w okolicach Rybnika była w nieistniejącym już klasztorze w Rudach. Prowadzili ją zakonnicy cystersi od XIV wieku do 1810 roku, kiedy rząd pruski klasztor zamknął i wszystkie dobra skonfiskował. Wówczas też przepadła owa biblioteka, w której przechowywano około jedenaście tysięcy cennych ksiąg.
Jedyną zachowaną do dzisiaj biblioteką łańcuchową jest księgozbiór założony w 1594 roku przez księcia Karola II Podiebradowicza. Zlokalizowany w pomieszczeniu pierwszej kondygnacji kruchty południowej bazyliki św. Jana Apostoła w Oleśnicy.
Niecodzienną formą biblioteki jest – Bibliobus – obwoźna, ruchoma biblioteka. Najczęściej są to autobusy lub specjalizowane samochody ciężarowe, wyposażone w regały z książkami i czasopismami, dodatkowo posiadają miejsca i stoliki do czytania. Książki udostępnia się czytelnikom w ten sam sposób, jak w wypożyczalni. Przeważnie organizowany w małych miejscowościach, w których brak biblioteki.