Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to święto organizowane przez UNESCO, które w tym roku obchodzi 30. rocznicę swojego istnienia.
Pomysł świętowania Dnia Książki narodził się w Katalonii w 1926 roku. Zainicjował go wydawca z Walencji Vicente Clavel Andrés. 23 kwietnia w tym regionie to prawdziwe święto narodowe ku czci świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją obdarowywano wtedy kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez świętego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek.
Tego dnia przypada także data narodzin lub śmierci wielu wybitnych twórców literatury takich jak William Shakespeare, Miguel de Cervantes, Maurice Druon, Josep Pla, Manuel Mejía Vallejo czy Vladimir Nabokov.
Uroczystość tak bardzo ważna dla wszystkich kochających książki, obchodzona jest w wielu krajach od 1995 roku, odbywają się wtedy różne wydarzenia związane z czytaniem, spotkania autorskie, akcje promocyjne.
W związku z sukcesem jakie odniósł Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, UNESCO postanowiło stworzyć tytuł Światowej Stolicy Książki, który jako pierwszy w 2001 otrzymał Madryt.
W 2016 roku Komisja, na czele z Iriną Bokovą, wybrała Wrocław ze względu na złożony przez miasto program promocji czytelnictwa, który zakładał pracę na poziomie lokalnym, regionalnym jak i międzynarodowym. Wrocław jest pierwszym miastem w Polsce, które uzyskało ten tytuł.
23 kwietnia to również dzień praw autorskich. W Polsce ustawa o prawie autorskim zaczęła obowiązywać dopiero od 1994 roku, kładąc kres wszechobecnemu piractwu. Prawo autorskie zgodnie z ustawą to:„przepisy prawne określające uprawnienia przysługujące autorowi dzieła artystycznego, literackiego lub naukowego”.