Archive for październik, 2024

Studenci I i II roku kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne uczestniczyli w spotkaniu z Panią adwokat

Dnia 24 października 2024 roku w ramach cyklu spotkań z ekspertami, studenci I oraz II roku kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne wzięli udział w spotkaniu z Panią adwokat Klaudią Gąsior. Zainteresowania Pani adwokat związane są z prawem karnym, medycznym, rodzinnym i gospodarczym. Prowadzi ona swoją własną Kancelarię Adwokacką, która jest laureatem prestiżowego konkursu „Złota Firma”. Pani mecenas prowadzi postępowania w różnych częściach Polski.

Podczas spotkania Pani adwokat wygłosiła wykład pt.: „Prawne aspekty postępowania przygotowawczego”. Studenci poznali definicję postępowania przygotowawczego i najważniejsze pojęcia z nim związane. Dowiedzieli się kto uczestniczy w postępowaniu przygotowawczym oraz jakie jego formy wyróżniamy. Po części teoretycznej studenci wzięli udział w quizie dotyczącym omawianych zagadnień. Na koniec Pani mecenas opowiedziała o najciekawszych postępowaniach, które prowadziła.

Spotkanie pozwoliło studentom przyswoić wiedzę od ekspertki w dziedzinie postępowania przygotowawczego. Wykład był interesujący i zainspirował wielu studentów do pogłębiania swojej wiedzy w tym temacie.

Tekst i zdjęcia: Roksana Baron- studentka I roku kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Studenci I roku kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne na XII Rajdzie Integracyjnym

Dnia 23 października 2024 roku studenci kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne wzięli udział w XII Rajdzie Integracyjnym Studentów I Roku Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie. Rajd odbył się na pięciu trasach:

Trasa nr 1. Szlakiem świątyń chrześcijańskich

Trasa nr 2. Szlakiem literackim Aleksandra Fredry i Balinta Balassiego

Trasa nr 3. Szlakiem roślin i ziół

Trasa nr 4. Szlakiem krajoznawczym

Trasa nr 5. Szlakiem nafty i budownictwa

Studenci I roku kierunku Bezpieczeństwa Wewnętrznego rozpoczęli podróż  trasą nr 1. w Rzepniku przy dawnej cerkwi grekokatolickiej Św. Paraskiewy z początku XX wieku. Następnie udali się niebieskim szlakiem na Polanę (540m n.p.m.) oraz Królewską Górę (554m n.p.m.), skąd udali się do miejsca docelowego jakim był zamek Kamieniec. Cała trasa przebiegała leśnymi drogami w jesiennej scenerii. Rajd zakończył się zwiedzaniem ruin zamku, ogniskiem i wspólnym pieczeniu kiełbasy. Opiekunem trasy był dr hab. Piotr Łopatkiewicz prof. PANS oraz dr Jacek Kraś. Pomoc przy obsłudze trasy zapewnili studenci  II roku kierunku Turystyka i Rekreacja.

Pozostałymi opiekunami grup byli: dr Rafał Kapica – Kierownik Zakładu Turystyki i Rekreacji; dr Henryk Różański, dr Dominik Wróbel z Zakładu Zielarstwa, dr Monika Musijowska z Zakładu Wychowania Fizycznego; dr Wojciech Krukar z Zakładu Turystyki i Rekreacji; dr inż. Marek Gransicki z Zakładu Budownictwa.

W godzinach popołudniowych zadowoleni i uśmiechnięci uczestnicy rajdu powrócili do Krosna. Rajd był znakomitą okazją do integracji dla nowych studentów rozpoczynających swoją naukę w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie.

Tekst i zdjęcia: Roksana Baron- studentka I roku kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Studenci I roku kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne uczestniczyli w „Dniach Adaptacyjnych” na PANS w Krośnie

Dnia 30 września 2024 roku studenci I roku bezpieczeństwa wewnętrznego wzięli udział w „Dniach Adaptacyjnych”. Dzień rozpoczęli od wykładu dotyczącego pedagogiki studiowania, który poprowadziła mgr Katarzyna Kotowska. W trakcie wykładu Pani magister przedstawiła  różne metody efektywnego uczenia się oraz zachowania na uczelni. Studenci dowiedzieli się również, że na uczelni znajduje się psycholog, do którego można udać się z każdym problemem. Zajęcia zakończyły się quizem dotyczącym predyspozycji naukowych studentów.

Następnie odbyło się spotkanie z Radą Samorządu Studenckiego PANS w Krośnie, które poprowadzili: Alina Duszczyńska oraz Ambroży Żychiewicz. Przedstawiciele Samorządu opowiedzieli o tym jak wygląda życie na uczelni oraz kołach naukowych które na niej działają. Studenci zostali poinformowani również, w jaki sposób mogą ubiegać się o stypendia i jakie ich rodzaje oferuje uczelnia. Ponadto, przedstawiono najważniejsze zasady savoir vivre wobec wykładowców i ogólny regulamin obowiązujący na uczelni.

Ostatnim punktem tego dnia było spotkanie z kierownikiem Zakładu Bezpieczeństwa Wewnętrznego- dr Jackiem Krasiem oraz opiekunem I roku- dr Anną Słowik-Cieklińską a także kadrą dydaktyczną. Studenci poznali między innymi: dyrektora Instytutu Gospodarki- dr hab. Piotra Łopatkiewicza, prof. PANS w Krośnie, komisarz Ewelinę Duell, komisarza Andrzeja Duella oraz funkcjonariusza straży miejskiej Macieja Rohana. Pracownicy Zakładu Bezpieczeństwa Wewnętrznego przedstawili się studentom oraz wskazali przedmioty, które będą prowadzić w tym roku akademickim.  Studenci zostali zaznajomieni z najważniejszymi sprawami dotyczącymi ich nauki oraz sposobami ich klasyfikacji. Dr Anna Słowik-Cieklińska przedstawiła studentom harmonogram ich zajęć oraz kalendarz akademicki, najważniejsze zagadnienia z regulaminu studiów, uczelniany system składania podań elektronicznych, system USOS, platformę e-Student, stronę internetową Zakładu oraz PANS w Krośnie, media społecznościowe najważniejszych organizacji uczelnianych, uczelniany system stypendialny. Ponadto studenci zostali oprowadzeni po salach wykładowych oraz wybrali swojego starostę.

 Podsumowując, „Dni Adaptacyjne” dostarczyły studentom pierwszego roku niezbędnych informacji o funkcjonowaniu Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie. Spotkanie umożliwiło im nie tylko poznanie nauczycieli akademickich oraz samorządu studenckiego, ale także ich rówieśników. Był to dzień pełen wrażeń, który zachęcił studentów do czynnego uczestnictwa w życiu uczelni oraz w zdobywaniu niezbędnej wiedzy.

Tekst: Roksana Baron- studentka I roku kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Zdjęcia: inż. Wanda Durał