Charakterystyka kierunku

Studia na kierunku Mechanika i budowa maszyn zostały oparte o analizę wymagań w zakresie wiedzy i kompetencji zawodowych stawianych współczesnemu inżynierowi mechanikowi, w tym w kontekście wdrażania Przemysłu 4.0. Absolwenci są przygotowani do rozwiązywania problemów technicznych w zakresie konstrukcji, budowy i eksploatacji maszyn i urządzeń.

Studia trwają 7 semestrów i kończą się nadaniem tytułu inżyniera.

Ich wiedza w zakresie budowy i eksploatacji maszyn jest przy tym wzbogacana o wiedzę w zakresie elektrotechniki i elektroniki, tak aby byli oni zdolni do   projektowania i eksploatacji układów mechatronicznych i diagnostycznych.

Zgodnie z praktycznym profilem program studiów w szerokim stopniu zorientowany jest na wyrobienie wśród studentów praktycznej umiejętności posługiwania się zintegrowanymi systemem projektowania i wytwarzania CAD/CAM/CAE. Nauczanie oparte jest na oprogramowaniu firmy IBS (Intelligent Business Solutions) Poland (Dassault Systems) 3D Experience oraz pracy w systemie CATIA, jednym z najbardziej rozbudowanych i wszechstronnych programów wspomagania prac inżynierskich w zakresie projektowania, tworzenia dokumentacji płaskiej, symulacji metodą elementów skończonych MES  oraz programowania obróbki na maszynach numerycznych typu CNC.

Studenci kierunku Mechanika i budowa maszyn mogą zdobywać wiedzę w zakresie:

  • Projektowania, wytwarzania i eksploatacji,
  • Mechaniki lotniczej
  • Diagnostyki samochodowej, mechatroniki i emobilności,

PROJEKTOWANIE, WYTWARZANIE I EKSPLOATACJA

Projektowanie wytwarzanie i eksploatacja to nowa alternatywna specjalność w ofercie zakładu Mechaniki i Budowy i Maszyn, łącząca wiedzę z zakresu projektowania konstrukcji, planowania procesów wytwórczych i prawidłowego użytkowania obiektów technicznych.   W trakcie studiów student zdobędzie wiedzę i umiejętności w wyżej wymienionym zakresie z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi obliczeniowych jakie daje nam technika komputerowa.

W procesie kształcenia szczególny nacisk kładzie się na poznanie komputerowych technik wspomagania procesów projektowania CAD i komputerowego wspomagania planowania i projektowania procesów wytwarzania CAE i oraz CAM. Bardzo ważnymi i przydatnymi dla absolwenta tej specjalności będą nabyte w trakcie studiów umiejętności stosowania numerycznych metod analizy konstrukcji i symulacji obciążeń metodą elementów skończonych MES, oraz umiejętność programowania CNC (Computerized Numerical Control), oznaczającego komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych.

Po zakończeniu studiów absolwenci potrafią:

  • wytrzymałościowo kształtować elementy konstrukcji urządzeń maszyn,
  • wizualizować wytwarzane obiekty (3D) i symulować stan naprężania i odkształcenia,
  • projektować procesy technologiczne związane z ubytkowymi i bezubyktowymi technikami wytwarzania,
  • programować obróbkę na obrabiarkach sterowanych numerycznie,
  • zarządzać parkiem maszynowym.

będą mogli podjąć pracę w:

  • biurach konstrukcyjnych,
  • przedsiębiorstwach przemysłu maszynowego,
  • jednostkach projektowych, konstrukcyjnych i technologicznych związanych z organizacją produkcji i automatyzacją procesów technologicznych,
  • firmach projektowo-doradczych.

MECHANIKA LOTNICZA

Absolwent tej specjalności zdobędzie dobrą znajomość techniki lotniczej ze szczególnym uwzględnieniem awioniki, budowy płatowców i silników lotniczych. Zagadnienia te obejmą budowę, obsługę i eksploatację jak również diagnostykę poszczególnych zespołów samolotów. Wiedza teoretyczna i umiejętności praktyczne stanowić będą przygotowanie do starań o indywidualny certyfikat Urzędu Lotnictwa Cywilnego wymagany w zawodzie mechanika lotniczego.

Po zakończeniu studiów pierwszego stopnia (inżynierskich) absolwent będzie potrafił:

  • diagnozować stany poprawnej pracy silników lotniczych;
  • korzystać z systemów nawigacji lotniczej;
  • dokonywać podstawowych napraw sprzętu lotniczego.

DIAGNOSTYKA SAMOCHODOWA, MECHATRONIKA I EMOBILNOŚĆ

Absolwent tej specjalności pogłębi wiedzę z zakresu elektroniki ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystania jej w mobilnych rozwiązaniach. Pozna wiedzę związaną z budową napędów elektrycznych wraz z magazynami energii oraz diagnostyką samochodową. Studenci nauczą się eksploatacji urządzeń i zarządzania zapleczem technicznym przy wykorzystaniu systemów komputerowych, ponadto uzyskają wiedzę z zakresu systemów pokładowego diagnozowania pojazdów, w oparciu o światowe wymagania w tej dziedzinie. Specjalność przygotuje absolwentów do pracy zawodowej głównie w przedsiębiorstwach produkcyjnych i eksploatacji urządzeń sterowanych elektronicznie. Przygotowuje również absolwentów do zarządzania i prowadzenia własnej działalności gospodarczej w obszarze związanym z zastosowaniem mechatroniki w diagnostyce i konserwacji urządzeń mechanicznych.