Studia pierwszego stopnia na kierunku Inżynieria środowiska trwają 3,5 roku (7 semestrów) i kończą się nadaniem tytułu zawodowego inżyniera. Podczas studiów zdobędziesz wiedzę i umiejętności z zakresu budowy i projektowania instalacji i sieci wodnych, kanalizacyjnych, gazowych, CO i CW, wentylacji i klimatyzacji, ponadto budowy i projektowania obiektów hydrotechnicznych, budowy i projektowania urządzeń i instalacji do oczyszczania ścieków, uzdatniania wody, utylizacji odpadów oraz oczyszczania gazów, a także budowy i projektowania systemów wymiany i odzysku energii ze szczególnym uwzględnianiem wykorzystania energii odnawialnej i niekonwencjonalnych źródeł energii.
Absolwenci kierunku Inżynieria Środowiska, po odbyciu odpowiedniej praktyki zawodowej, mogą ubiegać się o uzyskanie uprawnień budowlanych sanitarnych w zakresie sieci i instalacji cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych oraz kanalizacyjnych, a także uprawnień budowlanych hydrotechnicznych.
Absolwenci kierunku Inżynieria Środowiska, po odbyciu odpowiedniej praktyki, mogą ubiegać się o:
– uprawnienia budowlane bez ograniczeń w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych;
– uprawnienia budowlane bez ograniczeń w specjalności inżynieryjnej hydrotechnicznej;
– uprawnienia budowlane w ograniczonym zakresie w ramach specjalności konstrukcyjno-budowlanej.
Absolwent kierunku INŻYNIERIA ŚRODOWISKA nabędzie umiejętności z zakresu:
-nauk ogólnych i podstawowych: matematyka, fizyka, chemia, geometria wykreślna i grafika inżynierska, ergonomia i bhp, informatyczne podstawy projektowania, przedsiębiorczość, ochrona własności intelektualnej, język obcy, biologia i ekologia, mechanika płynów, materiałoznawstwo, mechanika i wytrzymałość materiałów, budownictwo, ochrona środowiska, termodynamika techniczna, hydrologia i nauki o Ziemi, geologia inżynierska;
– nauk kierunkowych: gospodarka wodna i ochrona wód, technologia wody i ścieków, ochrona powietrza, gospodarka odpadami, instalacje sanitarne, ogrzewnictwo, wentylacje i klimatyzacje, wodociągi, kanalizacje, mechanika gruntów i geotechnika, geochemia środowiska, budowle hydrotechniczne, geofizyka środowiskowa, geodezja i kartografia, monitoring środowiska, alternatywne źródła energii, systemy informacji przestrzennej.
Co nowego na kierunku
- Pomiary georadarowe w Baligrodzie
- Inżynieria środowiska – konkretny kierunek!
- Film o laboratorium inżynierii środowiska PANS w Krośnie
Informacje o kierunku
NAZWA KIERUNKU: |
Inżynieria środowiska
POZIOM KSZTAŁCENIA: |
studia inżynierskie pierwszego stopnia o profilu praktycznym
CZAS TRWANIA STUDIÓW: |
7 semestrów
TYTUŁ NADAWANY ABSOLWENTOM: |
inżynier
FORMA STUDIÓW: |
stacjonarne i niestacjonarne
Warunki rekrutacji
- Egzamin maturalny (nowa matura) – konkurs świadectw z uwzględnieniem pisemnego egzaminu z trzech przedmiotów obowiązkowych.
- Egzamin dojrzałości (stara matura) – konkurs świadectw obejmujący wyniki ukończenia szkoły średniej z języka polskiego, języka obcego i matematyki albo fizyki, albo chemii, albo biologii.
- Osoby, które uzyskały tytuł laureata lub finalisty stopnia centralnego lub okręgowego olimpiady matematycznej, fizycznej, chemicznej, geograficznej, informatycznej, wiedzy technicznej, innowacji technicznych lub wynalazczości, mogą składać wniosek o przyjęcie na studia bez konieczności udziału w procesie rekrutacyjnym.
Zakres kształcenia
Podczas studiów na kierunku Inżynieria środowiska studenci będą mieli do wyboru jedną z czterech specjalności:
- Sieci i instalacje budowlane
- Gospodarka obiegu zamkniętego
- Inżynieria procesów budowlanych
- Energetyka źródeł odnawialnych
Praktyki
Praktyki zawodowe łącznie trwają 24 tygodnie. Realizowane są w instytucjach i firmach, które zajmują się zagadnieniami związanymi z inżynierią środowiska.
Na II roku studiów realizowane są praktyki zawodowe w wymiarze 9 tygodni (430 h lekcyjnych), na III roku zaplanowano 8 tygodni (320 h lekcyjnych) praktyk, a na IV roku – 7 tygodni praktyk (210 h lekcyjnych).
Opinie absolwentów



Galeria kierunku
Dom studenta
ul. Żwirki i Wigury 9a
Najczęściej zadawane pytania: