Badania

Badanie komponentów masy ciała oraz Beep Test

BEEP TEST – Wielostopniowy Test Wahadłowy 20m

Co mierzy test:  

Wytrzymałość krążeniowo-oddechową

Dla kogo:

Dzieci, młodzież oraz dorośli

Zadanie testowe:

Bieg wahadłowy („w tę i z powrotem”) na odcinku 20m z prędkością biegu zwiększającą się stopniowo co 1 min, sterowaną sygnałem dźwiękowym

Interpretacja wyniku:

Według tabel uwzględniających liczbę ukończonych etapów , płeć i wiek

Miejsce:

Boisko lub sala , zapewniające 200metrowy odcinek testowy wraz z minimum 1-metrowym pasem bezpieczeństwa z każdej strony. Płaska, równa i nieśliska nawierzchnia.

Instrukcja dla badanego

Wahadłowy test biegowy, który masz wykonać, określa twoją wytrzymałość i wymaga biegania tam i z powrotem wzdłuż 20-metrowego odcinka. Szybkość będzie kontrolowana za pomocą dźwięków z odtwarzacza. Poruszaj się tak, abyś w momencie usłyszenia sygnału znajdował(a) się przy jednym lub drugim końcu 20-metrowego odcinka. Dotknij stopą linii na końcu odcina, zawróć i biegnij w  przeciwnym  kierunku.  Jeśli  znajdziesz  się  na  linii  przed  sygnałem  –  zaczekaj. Początkowo  prędkość  jest  mała,  lecz  będzie  ona  powoli  i  stale  z  każdą  minutą  rosła. Twoim celem jest utrzymanie ustalonego rytmu tak długo jak potrafisz. Powinieneś więc zatrzymać  się,  gdy  nie  możesz utrzymać  ustalonego  rytmu  lub  czujesz się  niezdolny  do zakończenia  kolejnego  jednominutowego  etapu.  Przebiegnięty dystans otrzymasz od prowadzącego na karteczce.  Jest  to  twój wynik.  Czas testu  jest  różny  dla  różnych  osób  –  im  jesteś  sprawniejszy,  tym  biegasz  dłużej.

 

Normy dla dorosłych – dystans (m))

Mężczyźni                Kobiety

Znakomicie                                                            > 2580                       > 2340

Bardzo dobrze                                                      2100-2580                1880-2340

Dobrze                                                                    1660-2100                1440-1880

Przeciętnie                                                              1240-1660                1040-1440

Słabo                                                                       840-1240                  640-1040

Bardzo słabo                                                         < 840                         < 640

 

 

ANALIZATOR SKŁADU CIAŁA

  1. Kto może korzystać z analizatora składu ciała?

Analizatory składu ciała są przeznaczone dla osób dorosłych od 18 do 99 roku życia.

 

  1. Dlaczego warto używać analizatora składu ciała? 

       Dzięki tego typu pomiarom możemy kontrolować wpływ zmiany żywienia i aktywności fizycznej na nasze ciało:

  • kontrola i wpływ diety na redukcję masy ciała, utratę tkanki tłuszczowej podskórnej
  • przyrost masy mięśniowej
  • kontrola wieku metabolicznego
  • kontrola tłuszczu trzewnego, który jest głównym czynnikiem ryzyka występowania cukrzycy typu 2 i chorób serca   
  1. Jak działa analizator?

       Analizator składu ciała do obliczenia składu ciała wykorzystuje działanie bioimpedancji elektrycznej (BIA). To znaczy, że sygnały elektryczne o niskim poziomie natężenia przepływają przez ciało. Stojąc gołymi stopami na wadze. Wysłany przez diody sygnał elektryczny przepływa przez płyny komórkowe w mięśniach i innych tkankach ciała, jednak dochodząc do tkanki tłuszczowej napotykają opór. Opór ten nazywany jest impedancją. Odczyty impedancji są obliczane za pomocą formuł matematycznych przez komputer, aby finalnie podać nam procentowy skład ciała.

 

  1. INTERPRETACJA WYNIKÓW

BMI (Body Mass Indeks) 

 Jest to pierwszy ze wskaźników, który pozwala nam określić czy nasza masa ciała jest odpowiednia do wzrostu. Aby zweryfikować BMI należy jeszcze dodatkowo dokonać pomiarów np: procentowej zawartości tk. tłuszczowej, obwodów ciała. BMI nie jest adekwatne u osób o wysokiej aktywności fizycznej ze względu na rozbudowana tkankę mięśniową i u kobiet ciężarnych, ponieważ rozwijający płód zwiększa ogólną masę ciała. 

 

TŁUSZCZ:

       Zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie jest na tyle istotna, że oprócz widocznej zmiany sylwetki (nadwaga i otyłość) wpływa na produkcję hormonów w naszym organizmie. Im więcej tkanki tłuszczowej tym zwiększa się ryzyko zachorowania na: cukrzycę typu 2, nadciśnienie, choroby serca. Również zbyt niska zawartość tłuszczu niekorzystnie wpływa na pracę naszego organizmu. Na przykład u kobiet może pojawić się bezpłodność.

 

WODA:

       Odpowiednie nawodnienie organizmu pozwala na utrzymanie pełni zdrowia. Każde odchylenie, np. przewodnienie lub odwodnienie doprowadza do zaburzeń pracy narządów. Mogą wystąpić bóle głowy przy odwodnieniu, lub obrzęki przy przewodnieniu.

 

Średnia procentowa zawartość wody w zdrowym organizmie:

KOBIETY: 45-60%

MĘŻCZYŹNI: 50-65%

 

MASA KOSTNA: 

       Waga naszych kości zależy od budowy ciała, aktywności fizycznej, stanu zdrowia. Pamiętajmy, że wraz z aktywnością fizyczną wzmacniają się kości. Nie jest to jednak duża zmiana i tak na prawdę nie odczuwamy tego na co dzień i podczas pomiarów analizatorem składu ciała. Jednak przy tego typu pomiarach jest to tylko dodatkowa informacja o ogólnej masie naszego ciała

 

PODSTAWOWA PRZEMIANA MATERII:

       PPM jest to ilość energii potrzebnej nam do wykonywania czynności dnia codziennego, pracy oraz do przyswajania pokarmów.

 PPM obliczane jest przez Tanitę za pomocą standardowego równania przy użyciu masy ciała i wieku. Dodatkowo Tanita oblicza PPM biorąc pod uwagę skład ciała i w komputerze oblicza podstawową przemianę materii, która jest wykorzystana przy określeniu całkowitego zapotrzebowania kalorycznego.