O serii wydawniczej Bibliotheca Pigoniana
Koncepcja serii wydawniczej Bibliotheca Pigoniana została zainicjowana w roku 2018 przez prof. dra hab. Grzegorza Przebindę – ówczesnego Rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie.
Nazwa serii w oczywisty sposób odwołuje się do Patrona Uczelni – Prof. Stanisława Pigonia (1885-1968) – syna ziemi krośnieńskiej, wybitnego filologa, historyka literatury i edytora dzieł literackich związanego z Uniwersytetem Stefana Batorego w Wilnie (1921-1930) oraz Uniwersytetem Jagiellońskim (1931-1960).
Redaktorem serii, od samego początku, jest prof. dr hab. Grzegorz Przebinda – pomysłodawca i inicjator serii wydawniczej, filolog i literaturoznawca z Uniwersytetu Jagiellońskiego, w latach 2012-2020 Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie.
Pierwszy tom serii, stanowiący szóste wydanie Z Komborni w świat, przygotowany w pięćdziesiątą rocznicę śmierci Stanisława Pigonia, w opracowaniu i z komentarzami prof. Czesława Kłaka, ukazał się w roku 2019.
W serii, o wyraźnie humanistycznym profilu naukowym, publikowane są monografie naukowe zarówno humanistów etatowo związanych z Państwową Akademią Nauk Stosowanych w Krośnie, ale także autorstwa wybitnych uczonych z najważniejszych uczelni akademickich w Polsce. Profil naukowy serii od samego początku stara się łączyć wydawanie monografii z zakresu humanistyki polskiej, jak i europejskiej, z prezentacją wartościowych studiów regionalnych. Ważnym zadaniem powołanej serii wydawniczej jest również publikacja prac zbiorowych, stanowiących pokłosie konferencji naukowych zorganizowanych przez krośnieńską uczelnię. Redakcja serii wydawniczej Biblitheca Pigoniana przestrzega i stosuje wysokie standardy i zasady etyki publikacyjnej w celu przeciwdziałania niepożądanym praktykom publikacyjnym. Punktem odniesienia w tym zakresie są wytyczne Komitetu do Spraw Etyki Publikacyjnej (COPE – Committee on Publication Ethics). Redakcja przywiązuje wysoką wagę do rzetelnego recenzowania prac naukowych. Zarówno jednoautorskie monografie, jak i poszczególne artykuły naukowe publikowane w ramach prac zbiorowych, kierowane są do zrecenzowania przez specjalistów z danej dyscypliny naukowej, posiadających co najmniej stopień doktora habilitowanego i pochodzących z różnych ośrodków akademickich.