Produkcja i bezpieczeństwo żywności to nowoczesny kierunek, kluczowy dla gospodarki żywnościowej, na którym kształcimy specjalistów odpowiedzialnych za wytwarzanie, zarządzanie oraz kontrolę bezpiecznych, wysokiej jakości surowców i produktów żywnościowych.
Studiowanie na kierunku Produkcja i bezpieczeństwo żywności daje możliwość osiągania efektów kształcenia bezpośrednio w środowisku pracy, w ramach praktyk zawodowych, odbywanych w kraju i zagranicą oraz podczas wyjazdów międzynarodowych z programu Erasmus+.
Program studiów kładzie duży nacisk na praktyczne umiejętności kształcenia i praktyki w renomowanych firmach, co daje studentom realne doświadczenie i lepsze perspektywy na rynku pracy.
Kształcimy inżynierów na nowoczesnych specjalnościach:
- Zarządzanie jakością i certyfikacja żywności –NOWOŚĆ
- Menager w gospodarce żywnościowej – NOWOŚĆ
- Dietetyka w gastronomii
Informacje o kierunku
NAZWA KIERUNKU: |
Produkcja i bezpieczeństwo żywności
POZIOM KSZTAŁCENIA: |
studia inżynierskie pierwszego stopnia o profilu praktycznym
CZAS TRWANIA STUDIÓW: |
7 semestrów
TYTUŁ NADAWANY ABSOLWENTOM: |
inżynier
FORMA STUDIÓW: |
stacjonarne i niestacjonarne
Warunki rekrutacji
- Egzamin maturalny (matura w formule 2005, matura w formule 2023) – konkurs świadectw z uwzględnieniem pisemnego egzaminu z trzech przedmiotów obowiązkowych.
- Egzamin dojrzałości (matura do roku 2004) – konkurs świadectw obejmujących wyniki ukończenia szkoły średniej z języka polskiego, języka obcego i biologii albo chemii albo matematyki albo geografii.
- Z pominięciem postępowania rekrutacyjnego o przyjęcie na studia ubiegać się mogą laureaci i finaliści stopnia centralnego olimpiady biologicznej; chemicznej, logistycznej; wiedzy ekologicznej; wiedzy i umiejętności rolniczych; wiedzy o Polsce i świecie współczesnym; wiedzy o żywieniu.
Zakres kształcenia
Na kierunku Produkcja i bezpieczeństwo żywności oferujemy kształcenie w zakresie nowoczesnych specjalnościach będących odpowiedzią na zapotrzebowanie na rynku pracy :
- Specjalność: Zarządzanie jakością i certyfikacja żywności –NOWOŚĆ
Absolwent specjalności Zarządzanie jakością i certyfikacja żywności jest przygotowany do pracy w jednostkach audytujących w zakresie żywności, w firmach zajmujących się zarządzaniem jakością i bezpieczeństwem żywności, poprzez nadzór wewnętrzny nad jakością żywności i przestrzeganiem higieny przy pozyskiwaniu, przetwarzaniu i obrocie w całym łańcuchu żywnościowym z uwzględnieniem prawa żywnościowego. W ramach tej specjalności studenci zdobywają wiedzę i umiejętności m.in. z zakresu systemów zarządzania jakością i certyfikacja żywności, znajomości problematyki z zarządzania bezpieczeństwem żywnościowym, analizy instrumentalnej żywności, standardów obowiązujących w produkcji oraz specyfiki branży żywnościowej.
- Specjalność: Menager w gospodarce żywnościowej – NOWOŚĆ
Absolwent specjalności Menager w gospodarce żywnościowej jest przygotowany do pracy w przedsiębiorstwach sektora gospodarki żywnościowej oraz organizacjach i instytucjach z zakresu zarządzania jakością i bezpieczeństwem żywnościowym w branży spożywczej. Studenci zdobywają i poszerzają wiedzę i umiejętności m.in. z przedsiębiorczości, handlu tradycyjnego i e-commerce, marketingu i zarządzania, analizy ekonomicznej, badań marketingowych, podstaw logistyki, finansów przedsiębiorstw ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki gospodarki żywnościowej. Ponadto zapoznają się z zasadami funkcjonowania przedsiębiorstw rolno-żywnościowych oraz systemami gwarantowania wysokiej jakości artykułów żywnościowych. Absolwenci tej specjalności dysponują wiedzą i umiejętnościami pozwalającymi na samodzielne prowadzenie własnego przedsiębiorstwa, potrafią opracować biznesplan, analizować kondycję ekonomiczną firmy oraz aplikować o środki finansowe na jej uruchomienie.
- Specjalność: Dietetyka w gastronomii
Kształcenie na specjalności Dietetyka w gastronomii umożliwia uzyskanie wiedzy oraz umiejętności praktycznych zgodnie ze współczesnym trendem zdrowego stylu życia, co przekłada się między innymi na zmianę przyzwyczajeń żywieniowych społeczeństwa. W toku studiów słuchacze dowiedzą się na czym polega bezpieczne i zbilansowane żywienie, a także jak zarządzać działalnością gastronomiczną. W programie specjalności Dietetyka w gastronomii są realizowane przedmioty obejmujące zagadnienia z: anatomii i fizjologii człowieka, klinicznych podstaw chorób, dietetyki ogólnej, dietetyki w sporcie i rekreacji, żywności prozdrowotnej i ekologicznej, menager eventów, ziół i przypraw w dietetyce oraz gastronomii, podstaw marketingu w gastronomi, innowacyjne elementy produktowe i technologiczne w gastronomii, technologii gastronomicznej oraz sztuki kulinarnej i kuchni świata. Specjalność ta jest odpowiedzią na wzrastające zapotrzebowanie na specjalistów przygotowanych do prowadzenia poradnictwa dietetycznego.
Praktyki
Wymiar praktyk: 960 godz. (24 tygodnie)
Praktyka zawodowa trwa 21 tygodni, jest podzielona na trzy części:
- na I roku, w semestrze 2 (5 tygodni)
- na II roku w semestrze 4 (8 tygodni)
- na III roku w semestrze 6 (8 tygodni)
Praktyka dyplomowa realizowana jest na IV roku w semestrze 7, trwa 3 tygodnie.
Po ukończeniu tego kierunku możesz pracować jako:
- Kierownik / Dyrektor ds. Jakości w branży żywnościowej
- Kierownik / Dyrektor ds. zarządzania procesami produkcyjnymi
- Kierownik / Dyrektor Laboratoriów akredytowanych
- Menedżer /kontroler ds. jakości (Quality manager)
- Specjalista ds. jakości i bezpieczeństwa żywności
- Specjalista do spraw bezpieczeństwa żywności i żywienia
Opinie absolwentów
Galeria kierunku
Dom studenta
ul. Żwirki i Wigury 9a
Dom studenta
ul. Słowackiego 6
Najczęściej zadawane pytania:
PIBŻ – Najczęściej zadawane pytania
- w małych, średnich i dużych zakładach branży rolno-spożywczej wdrażających systemy bezpieczeństwa żywności,
- w instytucjach zarządzających oraz kontrolujących bezpieczeństwo i jakość żywności,
- w służbach sanitarnych, weterynaryjnych i celnych,
- w firmach doradczych i audytujących,
- jednostkach certyfikujących żywność,
- w administracji rządowej i samorządowej,
- w ośrodkach badawczo-rozwojowych,
- w instytutach zajmujących się edukacją żywieniową,
- w zakładach żywienia zbiorowego,
- jak również:
- podjęcie własnej działalności gospodarczej w zakresie produkcji, przetwarzania oraz dystrybucji żywności,
- kontynuowanie nauki na studiach magisterskich.
W czasie studiów możesz brać udział w kursach i szkoleniach poszerzających swoją wiedzę i umiejętności https://pans.krosno.pl/studia-podyplomowe-i-kursy/ Erasmus+ - to program unijny, który umożliwia studentom naukę za granicą. W programie uczestniczy ponad 70 uczelni. Dzięki Erasmusowi masz okazję nie tylko uczyć się w innym kraju, ale także poznać jego kulturę, nauczyć się nowych języków. Koła naukowe - na uczelni funkcjonuje ponad 20 studenckich kół naukowych, w których każdy student może poszerzać swoje zainteresowania i zdobywać doświadczenie w wielu dziedzinach. Poza zajęciami, członkowie kół odbywają zajęcia w terenie, uczestniczą w obozach naukowo-szkoleniowych, konferencjach, kursach i sympozjach. Realizują projekty naukowo-badawcze, nawiązują kontakty z przedstawicielami otoczenia społeczno-gospodarczego, często prowadzące do podjęcia pierwszej pracy.